Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer 50mm polyester label roll, 35x15mm polyester label rolls, 62x22mm polyester barcode label, 50x20 2ups label roll, 100x75 barcode polyster label roll and 40x15mm barcode label roll.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Type | Glossy |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 50 mm |
| Usage/Application | Garments |
| Folded Technique | End Folded |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/Application | Garments |
| Size | 35 x 15 |
| Folded Technique | End Folded |
| shape | Round |
| Core | 1 inch |
| material | Matt polyster |
₹ 200 / Roll Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Design Type | Plain |
| Pattern | Plain |
| Breadth | 62x22mm |
| Is It Reusable | Non Reusable |
| Is It Waterproof | Waterproof |
₹ 200 / Roll Get Latest Price
| Material | Paper |
| Color | White |
| Type | 1D |
| Is It Reusable | Non Reusable |
| Is It Waterproof | Non Waterproof |
| Packaging Type | Roll |
| Design Type | Plain |
₹ 250 / Roll Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Size | 100x75mm |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| GSM | 75GSM |
| Type | 2D |
| Surface Finish | Glossy |
Minimum order quantity: 5 Roll
₹ 200 / Roll Get Latest Price
| Material | Paper |
| Size | 40x15mm |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| GSM | 100GSM |
| Type | 2D |
| Surface Finish | Glossy |
Minimum order quantity: 5 Roll
₹ 180 / Roll Get Latest Price
| Material | Paper |
| Size | 75x25mm |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| GSM | 100GSM |
| Surface Finish | Matte |
Minimum order quantity: 5 Roll
₹ 200 / Roll Get Latest Price
| Material | Paper |
| Size | 4x3 Inch |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| GSM | 100GSM |
| Type | 1D |
| Surface Finish | Matte, Glossy |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 180 / Roll Get Latest Price
| Material | Paper |
| Usage/Application | Labelling |
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| Size | 3 Inch |
| Brand | Quick Barcode Solution |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 75*75 |
| Country of Origin | Made in India |
| Deals In | New Ony |
₹ 240 / Roll Get Latest Price
| Type | Matte |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 50x25mm |
| Folded Technique | End Folded |
| Weight | 1kg |
Minimum order quantity: 15 Roll
₹ 250 / Roll Get Latest Price
| Type | Matte |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 19X20mm |
| Folded Technique | End Folded |
| Weight | 15GSM |
₹ 230 / Piece Get Latest Price
| Size | 90x16mm |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Usage/Application | Jewelry tags |
| Print Type | Permanent |
| Material | White Polyester |
| Shape | Round |
₹ 240 / Roll Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Size | 50x50mm |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| GSM | 100 GSM |
| Type | 1D |
Minimum order quantity: 5 Roll
₹ 240 / Roll Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Size | 100X50mm |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| GSM | 100 GSM |
| Type | 2D |
Minimum order quantity: 5 Roll
₹ 240 / Roll Get Latest Price
| Sticker Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Transparent |
| Finish | Matte |
| Brand | Quick Barcode Solution |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 160 / Roll Get Latest Price
| Material | Paper |
| Size | 2x1 Inch |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| GSM | 30 |
| Type | 1D |
| Surface Finish | Glossy |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Type | Matte |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Garments |
| Size | 50 x 25 mm |
| Folded Technique | End Folded |
| Material | White Polyster |
| Core | 1 Inch |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Type | Matte |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Garments |
| Size | 50x25 |
| Folded Technique | End Folded |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Label Type | Plain |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Label Shape | Rectangular |
| Label Length | 50 mm |
| Label Width | 30 mm |
| Size | 50x35 |
| Folded Technique | End Folded |
| Weight | 1 kg approx |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Matte |
| Finish | Glossy |
₹ 200 / Roll Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Type | Glossy |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Polyester |
We offer Barcode Labels in different designs and sizes with our client's specifications and according to their requirements. The label, we offer is prepared from high quality material; these products are long lasting and elegant in design. Moreover, our product is tested on several parameters before getting supplied into the market.
₹ 0.50 / Piece Get Latest Price
| Material | Paper |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Size | 4x6Inch |
| Brand | Quick Barcode Solution |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Roll Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Size | 38x25mm |
| Brand | Quick Barcode Solution |
| Thickness | 10mm |
Minimum order quantity: 15 Roll
₹ 189 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| GSM | 30 GSM |
| Brand | Quick Barcode Solution |
| Size | 100x100mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| GSM | 30 GSM |
| Brand | Quick Barcode Solution |
| Size | 100x150mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
ur product range includes a wide range of direct thermal transfer sticker, thermal transfer sticker/ label, shipping labels, qr code stickers, barcode label roll and printed barcode sticker...
Barcode labels ensure clear marking and identification of parcels, cartons, packaging and transport containers in logistics processes and shipping. Barcode labels are used at the supermarket checkout or for stocktaking.
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| GSM | 120 GSM |
| Coating Type | Silicone Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Size | 75x50 mm |
| Brand | Quick Barcode Solution |
| Packging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Thicknesss | 1 mm |
| Sticker Type | Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Transparent Label Roll |
| Is It Waterproof | Non Waterproof |
Minimum order quantity: 5 Piece
Gobinda Yadav (Owner)
Quick Barcode Solution
First Floor, Plot No 77, PCT C, Sector 5, Bawana Industrial Area, Near Power House
New Delhi - 110039, Delhi, India