Manufacturer of a wide range of products which include coloured thermal transfer ribbon, blue thermal transfer resin ribbon roll, coloured ribbon roll, blue wax ribbon, thermal transfer ribbon roll and 100x300mm wax resin ribbon.
₹ 500 / Roll Get Latest Price
| Ribbon Type | Wax |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Length | 25 m |
| Ink Side | Inside |
| Form | Roll |
₹ 450 / Roll Get Latest Price
| Usage/Application | Printing Industry |
| Form | Roll |
| Brand | Quick Barcode Solution |
| Color | Blue |
| Size | 105x300 |
| Ribbon Type | Wax-Resin |
| Material | Resin |
₹ 650 / Roll Get Latest Price
| Size | 110mm x300 meter |
| Material | Satin |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White Blue Red Green |
| Usage/Application | Functions |
| Shape | Round |
We are engaged in offering Coloured Ribbon roll this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size | 110mm x300 meter |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Garments , Grocery , Jewellery |
| Shape | Round |
| Part Type | Cartridge |
| Packaging Size | Meter |
₹ 150 / Roll Get Latest Price
| Ribbon Type | Transfer Ribbon |
| Material | Resin |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Length | 100 m |
| Ink Side | Inside |
| Form | Roll |
| Packaging Size | 105x300 |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 250 / Roll Get Latest Price
| Ribbon Width | 110 mm |
| Ribbon Length | 300 m |
| Core Size | 1 inch |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Black |
| Form | Roll |
| Number Of Sheet Per Pack | 1 |
| Size | 100x300mm |
| Shape | Round |
| Material | Resin |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Brand | Quick Barcode Solution |
| Part Type | Print Head |
| Ribbon Type | Full Panel |
| Color | White Blue Red Green |
| fabric | Polyester |
| Size | 30 x 100 m |
| Pattern | Plain |
| shape | Round |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 400 / Roll Get Latest Price
| Material | Resin |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Form | Roll |
| Packaging Type | Box |
| Length | 70m |
| Number Of Sheet Per Pack | 10 Sheets |
| Grade Standard | A Grade |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 320 / Roll Get Latest Price
| Size | 110 mm X 300 m |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Form | Roll |
| Brand | Quick Barcode Solution |
| Model Name/Number | 55500 |
| Packaging Size | Roll |
| Color | Blue |
| Gross Weight | 250Gsm |
| Material | Resin |
Minimum order quantity: 5 Roll
₹ 420 / Roll Get Latest Price
| Material | Resin |
| Color | Black |
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Form | Roll |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | QBS |
| Width | 105mm |
| Model Name/Number | 4450 |
| Length | 300 m |
| Chemical Resistant | No |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 180 / Roll Get Latest Price
| Ribbon Type | Thermal Ribbon |
| Material | Wax |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Length | 300 m |
| Ink Side | Outside |
| Form | Roll |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 180 / Roll Get Latest Price
| Size | 105 mm x300 meter |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Black |
| Surface Finishing | ink outside |
| Breadth | 105 |
| Usage/Application | industrial printing |
| Shape | round |
| Material | wax |
| Thickness | .6mm |
| Features | barcode printing |
| Wax Plus | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180 / Roll Get Latest Price
| Ribbon Type | Wax |
| Width | 110 mm |
| Length | 25 m |
| Ink Side | Inside |
| Form | Roll |
| Color | Black |
| Brand | Quick Barcode Solution |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 650 / Roll Get Latest Price
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Color | Brown |
| Packaging Type | Roll |
| Width | 10mm |
| Length | 15m |
| Core | 1 Core |
| Material | Resin |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 560 / Roll Get Latest Price
| Size | 105 mm X 300 m |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Form | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Wax |
₹ 550 / Roll Get Latest Price
| Size | 105 mm X 300 m |
| Material | Resin |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Form | Roll |
| Brand | Quick Barcode Solution |
| Finish | Glossy |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 650 / Roll Get Latest Price
| Material | Thermal |
| Color | Black |
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Packaging Type | Roll |
| Width | 100mm |
| Length | 10m |
| Core | 1 Core |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 160 / Roll Get Latest Price
| Ribbon Type | Wax Resin |
| Ribbon Width | 110 mm |
| Ribbon Length | 300 m |
| Core Size | 1 inch |
| Ink Side | Ink Out |
| Printer Brand | All barcode Printer uses |
Barcode Ribbon Roll
Gobinda Yadav (Owner)
Quick Barcode Solution
First Floor, Plot No 77, PCT C, Sector 5, Bawana Industrial Area, Near Power House
New Delhi - 110039, Delhi, India